Παράσταση για ένα ρόλο στην Πάτρα, όπου ο Προμηθέας επικράτησε εύκολα του Ήφαιστου Λήμνου με 81-61 σε αναμέτρηση για την 18η αγωνιστική της Α1. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αγραβάνης με 16 πόντους ενώ για την ομάδα της Λήμνου ο Σμιθ ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 27-8, 41-28, 64-41, 81-61

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι για… τέσσερα λεπτά όταν και το σκορ ήταν στο 6-6. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοσή τους και στο 7΄ βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 14-8. Στο τελευταίο τρίλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου ο Προμηθέας με ηγέτη τον Μαυροκεφαλίδη έτρεψε ένα σερί 13-0 και έκλεισε την περίοδο με 27-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηφαιστος μείωσε σε… double score (30-15) αλλά οι Πατρινοί ήταν ασταμάτητοι και με τρία τρίποντα έστειλαν τη διαφορά στο +21 (39-18) για να κλείσει το ημίχρονο με 41-28.

Στο ίδιο μήκος κύματος κινήθηκε και το δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρήσουν σχετικά εύκολα τη διαφορά, που έφτασε τους 23 πόντους σε δύο περιπτώσεις (59-36 στο 25΄ και 64-41 στο 30΄).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 24 πόντους (77-53) για να πάρει τελικά τη νίκη ο Προμηθέας με το τελικό 81-61.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος-Σταματόπουλος-Μπίκας

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Χολ 7 (1), Αγραβάνης 16 (1), Μαυροκεφαλίδης 14 (2), Μάντζαρης 8 (2), Μαντζούκας 7 (1), Μπελ 3 (1), Μπαμπ 11 (3), Καφέζας, Κασελάκης 3 (1), Κατσίβελης 9, Τζόουνς 3.

Ήφαιστος Λήμνου (Μανωλόπουλος): Έβανς 11, Σμιθ 12, Τσαϊρέλης 5, Γκίλμπερτ, Χάμοντς 2, Μολντοβεάνου, Σταμάτης 2, Πελεκάνος 11 (3), Μούρτος 9, Τέρνερ 9 (1), Στασινός.

Νίκη του Ηρακλή στο ντεμπούτο του Ηλία Καντζούρη

Εντυπωσιακός ήταν ο Ηρακλής στο ντεμπούτο του Ηλία Καντζούρη στο πάγκο του. Ο «γηραιός» νίκησε τον Πανιώνιο στο Παλαιό Φάληρο με 76-60 σε αναμέτρηση για την 18η αγωνιστική της Α1 και παράλληλα να καλύψει το -5 της ήττας του στον πρώτο γύρο. Πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Σούλερ με 20 πόντους ενώ για τους «κυανέρυθρους» ο Σάμιουελς ολοκλήρωσε την αναμέρηση με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 28-37, 50-55, 60-76

Ο Ηρακλής μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 9-1 για να κλείσει την πρώτη περίοδο στο +8 (19-11). Ο «γηραιός» φάνηκε να βρίσκει λύσεις στην αντεπίθεση του Πανιωνίου στο δεύτερο δεκάλεπτο (στο 14΄ μείωσε σε 21-17) και πήγε στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 37-28.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο και στηριζόμενοι στην πολύ καλή τους άμυνα κατάφεραν να αρχικά ισοφαρίσουν στο 24΄ σε 41-41 και να πάρουν και το προβάδισμα (43-42) ένα λεπτό αργότερα. Στη συνέχεια ο Πανιώνιος φάνηκε να μην έχει άλλες δυνάμεις και ο Ηρακλής έδειξε να συνέρχεται και να κλείνει στο δεκάλεπτο στο +5 (55-50). Ο Πανιώνιος προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς να τα καταφέρει και ο «γηραιός» έφτασε τελικά στη νίκη με σκορ 76-60.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κορομηλάς-Τζαφλέρης-Παντελίδης

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γαβριήλ): Ντουρέν 12 (3/9 σουτ, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Βεργίνης 4 (0/6 σουτ, 4 ασίστ, 4 λάθη), Πέτροβιτς, Μπάουμαν 2 (1/5 σουτ), Σάμουελς 16 (1/3 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 11/20 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΓκίλ 5 (1), Σουίτνι 9 (1), Καμαριανός 5 (1), Τζουγκαράκης, Καμπερίδης 2, Λαμπρόπουλος 5 (5 ριμπάουντ)

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καντζούρης): Τέπιτς 3 (1/6 σουτ), Καββαδάς 10 (4/5 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Σούλερ 20 (3/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Ντέιβις 14 (3/4 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/4 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Χάνλαν 14 (6/17 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα), Οκερεαφόρ 2, Κακαρούδης, Ζάρας 13 (3), Γκάρετ

Εκμεταλλεύτηκε την κούραση του Περιστερίου το Λαύριο

Εντυπωσιακό το Λαύριο εκμεταλλεύτηκε την κούραση του Περιστερίου και έφτασε στη νίκη με 75-61 σε αναμέτρηση για τη 18η αγωνιστική της Α1. Με αυτή τη νίκη οι γηπεδούχοι έφτασαν τις 9 νίκες ενώ το Περιστέρι έχει πλέον ρεκόρ 11-7. Πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων ο Ντέιβις με 12 πόντους ενώ για το Περιστέρι ο Μόουζες τελείωσε την αναμέτρηση με 16 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 37-30, 57-42, 75-61

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο με αρκετές εναλλαγές στο σκορ. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 19-19 αλλά από εκεί και πέρα το Λάυριο άρχισε σιγά σιγά να χτίζει μια διαφορά η οποία στο 20΄ ήταν τους 7 πόντους (37-30).

Στο τρίτο δεκαλέπτο οι γηπεδούχοι με πλουραλισμό στην επίθεση έτρεξαν επιμέρους σκορ 20-12 και προηγήθηκαν με 15 πόντους διαφορά στο 30΄. Το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει, ξεκίνησε το τέταρτο δεκάλεπτο με σερί 9-0 μειώνοντας σε 57-51, αλλά το Λαύριο ήταν πιο αποφασιμένο και έφτασε τελικά στη νίκη με 75-61.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Αναστόπουλος Π.-Διαμαντής-Καλογερόπουλος Φ.

ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Όλμαν 9 (1 τρίποντο, 5 ασίστ), Μουράτος 5 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ντάιμ 9 (6 ριμπάουντ), Ντέιβις 12 (2/2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ), Ντεκόζι 10 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μαστρογιαννόπουλος 3 (1), Λούντζης 4, Γουάτσον 4, Ερμείδης, Γερομιχαλός 8 (5 ριμπάουντ), Άουτλο 11 (3/8 τρίποντα)

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Σαλούστρος 7 (1), Μορέιρα 11 (6 ριμπάουντ), Χάτσερ 2 (1/9 σουτ, 7 ασίστ), Γκρέι 10 (1), Μόουζες 16 (4/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 6 ριμπάουντ), Κάζινς, Μπλέικ, Σκορδίλης 2, Αγραβάνης 6 (3/8 σουτ, 5 ριμπάουντ), Καράμπελας 5 (1), Γόντικας 2

Νίκη «ανάσα» για τη Λάρισα απέναντι στον Ιωνικό.

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις της για τη 18η αγωνιστική της Α1 η Λάρισα, που επικράτησε του Ιωνικού Νικαίας με 82-72 καλύπτοντας παράλληλα και το -4 της ήττας της στον πρώτο γύρο. Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μπράντον Ρας, που σημείωσε 23 πόντους. Για τους φιλοξενούμενους Μόμπλι και Τζόουνς είχαν από 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-12, 39-32, 61-52, 82-72

Η Λάρισα πήρε από νωρίς το προβάδισμα (13-3) και ο Ιωνικός κυνηγούσε στο σκορ καθόλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι στηριζόμενοι στον εξαιρετικό Ρας και τους πολύ καλούς Γκάρετ (15 πόντους) και Χίκι (14 πόντους) έκλεισαν το ημίχρονο με διαφορά 7 πόντων (39-32).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Λαρισινοί με επιμέρους σκορ 10-2 προηγήθηκαν ακόμη και με 15 πόντους (49-34). Ο Ιωνικός προσπάθησε και «μάζεψε» τη διαφορά χωρίς ωστόσο να μπορέσει να απειλήσει ουσιαστικά τους γηπεδούχους, που έφτασαν σχετικά εύκολα στην 7η φετινή τους νίκη στο πρωτάθλημα.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Παπαπέτρου-Πουρσανίδης Κ.-Μαλαμάς

ΛΑΡΙΣΑ (Αγγέλου): Τόμας 4 (5 ριμπάουντ), Ρας 23 (6/12 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Τσιλούλης 3 (1), Χάρις 1 (0/4 τρίποντα), Παπαντωνίου 12 (3/5 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Γκάρετ 15 (4/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Χίκι 14 (4/9 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Χείλαρης, Μαραγκός, Σπυρόπουλος 4, Φλόιντ 6 (11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 6 μπλοκ)

ΙΩΝΙΚΟΣ ΝΙΚΑΙΑΣ (Κουταλιανός): Μόμπλι 12 (2), Τζόουνς 12 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Σακελλαρίου 8 (2), Σάφτεναρ, Σίμπσον 7 (1), Άρνετ 11 (9 ριμπάουντ), Κατούφας, Κώττας 11 (4 ριμπάουντ), Δημάκος 2 (1/7 σουτ), Κάλαχαν 9 (1)